Domimės

Meilė, kurios verta buvo laukti

Nuotrauka: © wikiwand.com

Jis savo šalies gyventojų meiliai vadinamas karaliumi-drakonu, ji – azijietiškąja Kate Middleton. Susipažinkite: viena gražiausių pasaulyje karališkųjų porų, Butano karalystės monarchai – Jigmė Khesaras Namgyelis Wangchuckas (40) ir Jetsun Pema (30). Jų meilės istorija išties verta gero rašytojo plunksnos. 

Ji – lakūno dukra, gimusi eilinėje nekilmingoje šeimoje. Jis – karalius, kuriam pagal senąsias tradicijas priklauso turėti keletą žmonų. Jiedu susitiko, kai Jetsun buvo vos septynerių. Pakerėtas mergaitės grožio ir mielumo septyniolikmetis Jigmė pareiškė vesiąs tik ją. Išties taip ir nutiko – kol Jetsun augo ir brendo, karalius nepažvelgė į jokią kitą merginą. 

Kuo žmonų daugiau – tuo geriau

Tam, kad suprastume, kuo ypatinga ši istorija, turime šiek tiek žinoti apie ilgaamžes Griaustinio Drakono žemės (taip butaniečiai vadina savo šalį) tradicijas ir papročius. Pavyzdžiui, pagal nerašytas taisykles, kurių karališkosios šeimos nariai besąlygiškai laikosi jau ne vieną šimtmetį, monarchui pridera vesti kelias moteris. Išties šioje budizmą išpažįstančioje šalyje daugpatystė ne tik leidžiama, bet ir skatinama. Ypač puiku, jei pavyksta vesti giminystės ryšiais susijusias merginas, o jei jos – seserys, apskritai tobula. Ir kuo jų daugiau, tuo geriau. Būtent taip ir pasielgė ankstesnis Butano karalius, mūsų pasakojimo herojaus tėvas Jigmė Singye Wangchuckas. Jis vedė keturias gražuoles seseris ir buvo nepaprastai laimingas. Ir štai prabėga keli dešimtmečiai, karaliaus sūnus, sosto paveldėtojas Jigmė Khesaras ryžtingai pasipriešina amžinosioms taisyklėms – praneša rūmams, kad vesiąs tik vieną moterį. Savo Jetsun Pemą, mergaitę, kurią pirmą kartą pamatė prieš 15 metų. 

Tai įvyko per rūmuose surengtą šeimos šventę, į kurią buvo pakviesta keletas artimų, vyriausybėje dirbančių asmenų, tarp jų ir Butano karališkųjų oro linijų „Druk Air“ pilotas Dhondupas Gyaltshe su žmona Aum Sonam Choki ir dukrele Jetsun. Mergaitei lėlės rūpėjo labiau negu pokalbiai su princu, tačiau šis pusiau juokais, pusiau rimtai leptelėjo: pamatysi, užaugsi didelė ir aš vesiu tave. Visi tik nusijuokė ir pamiršo. 

Svajonės pildosi

Visi pamiršo, o štai Jigmė – ne. 2008 m. jis žengė į karaliaus sostą ir, dideliam šeimynykščių bei tautos nusivylimui, vedybomis nesirūpino, į galimas kandidates nesidairė. Tiesiog kantriai laukė, kol Jetsun taps pilnametė. Kol ji augo ir dar labiau gražėjo, Jigmė spėjo įgyti puikų išsilavinimą Oksforde ir tapti karaliumi. Tėvas karalystės valdymą jam perdavė net dvejais metais anksčiau numatyto laiko ir taip Jigmė Khesaras Namgyelis Wangchuckas tapo pačiu jauniausiu karaliumi pasaulyje. Tuo metu jam buvo 28-eri. Jetsun gyveno savo gyvenimą – baigusi mokyklą išvažiavo mokytis į Indiją, iš ten – į Londoną. Mergina Regento universitete studijavo tarptautinius santykius, psichologiją ir meno istoriją. Ir štai atėjo akimirka, kai ėmė ir išsipildė lemtingoji pranašystė: Jetsun užaugo, ir Jigmė vedė ją. Tikslios aplinkybės, kaip ir kur jiedu susitiko dar kartą, nėra žinomos, bet ir taip aišku – mylinčios širdys anksčiau ar vėliau susiranda viena kitą. Kas lemta, tas ir įvyksta. 

Prabanga ir pagarba

Sutuoktuvių dieną, kurią paskyrė rūmų astrologai (2011 10 13) ir kurios vyko senojoje sostinėje Punakoje, XVII a. vienuolyne, karalius savo išrinktajai uždėjo karūną, taip paskelbdamas karalystei ir visam pasauliui, kad nuo šiol panelė Pema yra teisėta jo žmona ir Butano karalienė. Po to, nepaisydamas griežto reglamento, viešai (ir saldžiai) pabučiavo žmoną į lūpas ir garsiai pareiškė, kad Jetsun bus vienintelė jo žmona. 

Apie vestuvių ceremoniją taip pat derėtų tarti žodį kitą. Iškilmės prasidėjo anksti rytą rūmų astrologų nustatytu laiku. Apsisiautęs karališkąja geltono audinio mantija, karalius įžengė į vienuolyno kiemą. Po kelių minučių raudonais apdarais vilkinčių vienuolių ir vėliavnešių procesija atlydėjo nuotaką. Ji vilkėjo įmantriai išaustą aukso, raudonos ir juodos spalvų drabužį. Vyriausiasis šalies dvasininkas Je Khenpo atliko poros apvalymo apeigas, po kurių šventovėje prasidėjo tuoktuvių ceremonija. Ją tiesiogiai transliavo šalies televizija. Karaliaus tėvas nuotakai įteikė penkių spalvų šalikus, simbolizuojančius palaiminimą, o ši soste sėdinčiam savo vyrui lėtai atnešė aukso taurę, pripildytą amritos – amžinojo gyvenimo nektaro. Išgėręs jį karalius uždėjo nuotakai karūną ir pora, skambant vienuolių trimitams bei būgnams, atsisėdo į karališkuosius sostus. 

Po vestuvių karališkoji Butano pora išvyko... ne, ne medaus mėnesio, o į dalykinę kelionę po visą karalystę tvarkyti susikaupusių reikalų. Be to, Jetsun su džiaugsmu ir entuziazmu ėmėsi visuomeninės veiklos – lankyti mokyklas, darželius, spręsti švietimo bei sveikatos problemas. 

Tautos numylėtiniai

Laužydami senąsias tradicijas karalius ir karalienė būdami viešumoje laikosi už rankų, atvirai demonstruoja savo jausmus, nevengia apdovanoti vienas kito bučiniu. „Ji – puikus, labai protingas žmogus, – apie savo jaunąją žmoną sako karalius. – Mus jungia meilė vienas kitam ir menui.“ Butaniečiai tiesiog dievina savo karališkąją porą, šventai tiki, kad ji pakels valstybę į visiškai naują lygmenį. Gerai tai ar ne, bet faktas lieka faktu: ilgą laiką buvusi viena labiausiai izoliuotų, konservatyvių pasaulio valstybių, Butanas sparčiai adaptuojasi prie laikotarpio poreikių ir modernėja. Ne be karaliaus pastangų, Butane atsirado internetas, mobilusis ryšys, kabelinė televizija, vykdomi tiesioginiai tarptautiniai skrydžiai. Tačiau nuošaly nepalikta tai, ką būtina išsaugoti ateities kartoms, – gamta, kultūra, vertybės ir tradicijos. Jigmė Khesaras Namgyelis Wangchuckas itin rūpinasi tautiečių gyvenimo kokybe, antraip jis nebūtų sukūręs unikalaus „Bendrosios nacionalinės laimės“ indekso, nedėtų tiek pastangų jį didinti. Savo šalies gerovę Butano karalius matuoja ne pinigais, ne bendro vidaus produkto (BVP) lygiu, o kitais kriterijais – visų pirma, ar laimingi, ar pailsėję, nepersidirbę, geros fizinės ir dvasinės sveikatos yra šalies gyventojai. 

2016 metų vasario 5-ąją karališkajai porai gimė pirmasis sūnus. Berniuką laimingi tėvai pavadino Jigme Namgyeliu. Gimdymo skausmus išgyvenančios mylimos žmonos karalius nenorėjo palikti nė minutei vienos, todėl sukaupęs drąsą ir ryžtą (bei sulaužęs dar vieną ilgaamžę, nerašytą rūmų taisyklę) stebėjo, kaip sūnus ateina į šį pasaulį. O praėjusių metų pavasarį Jetsun pagimdė antrąjį sūnų Jigme Ugyen. 

Galbūt dėl ypatingo tarpusavio ryšio, dėl visada stilingos, skoningos Jetsun aprangos, Butano karalius ir karalienė neretai lyginami su Kembridžo hercogais princu Williamu ir Kate Middleton. Beje, abi poros buvo susitikusios prieš ketverius metus, kai Kembridžo princai svečiavosi Butane, ir po oficialių renginių privačiai leido laiką Jigmės ir Jetsun rezidencijoje. 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: