Domimės

20 puikių сinamono savybių

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © pixabay

Maloniu aromatu ir saldžiu skoniu išsiskiriantis cinamonas daugeliui žadina malonius vaikystės prisiminimus apie kvepiantį mamos obuolių pyragą ar meduolius. Iš Azijos  kildinamas ir visame pasaulyje mėgstamas prieskonis puikiai tinka daugeliui patiekalų gardinti, gerina sveikatą ir saugo nuo virusų – taigi esant permainingiems orams berkite negailėdami.

Cinamono nauda

Apie gydomąsias cinamono galias kūnui ir sielai žinota nuo neatmenamų laikų – tai prieskonis, minimas netgi Senajame Testamente. Ajurvedoje cinamonas jau kelis tūkstantmečius laikomas ypatingu vaistu, kuris išsklaido prastą nuotaiką, ramina nervų sistemą, kitaip tariant, yra natūralus antidepresantas, veikiantis panašiai, kaip vadinamieji laimės hormonai endorfinai. Cinamonas kelia tonusą, padeda jaustis žvaliau, energingiau, gerina kraujotaką, neleidžia į organizmą brautis virusams. Itin vertingas cinamono ir medaus mišinys. Tai puikus antiseptikas, be to, padeda greičiau užmigti. O štai šiuo prieskoniu paskanintas kefyras arba pasukos itin tinka senjorams nuo vidurių problemų, lengvina vatą ir kaphą došas. Naudingas ne tik pats prieskonis, bet ir jo aromatas, kuris šildo kūną ir sielą – cinamonų žievėje yra iki 2 proc. eterinio aliejaus.  Pastebėta, kad cinamono eterinis aliejus ir maloniai atpalaiduoja, ir pagerina smegenų veiklą bei atmintį, ir dargi veikia kaip afrodiziakas. 

Ir vaistas, ir maistas

Kad cinamonas tikrai ypatingas, šiandien patvirtina ir šiuolaikinė medicina bei mokslas – vis labiau populiarėja maisto papildai, arbatos, kvapai, kurių sudėtyje yra cinamonų. Šis prieskonis maistui suteikia ypatingą skonį. Gali būti naudojamas maltas arba lazdelėmis. Malto cinamono dedama į kepinius, vaisių salotas, ledus ir karštą šokoladą, ryžius ir troškinius, taip pat kavą ir kakavą.Cinamono lazdelių galima dėti į karštus gėrimus, kepinant prieskonius masaloms, kariams. Europoje labiau paplitęs maltas cinamonas. Tuo tarpu Indijoje cinamonų lazdelės dažniausiai naudojamos nesmulkintos. Jos kaitinamos aliejuje, kol išsiskleidžia aromatas, tada išimamos. Beje, ar žinojote, kad nuskusta nuo medžio cinamono žievė džiovinama saulėje, kol susisuka į lazdelę. Tada prieskonis jau tinkamas naudoti. 

Svarbu žinoti

Kai kuriose cinamono rūšyse, pavyzdžiui, Cassia cinnamon, dar vadinamo kiniškuoju cinamonu, yra daugiau kumarino. Didelis jo kiekis gali pažeisti kepenis. Tokio cinamono rekomenduojama nepadauginti. O štai Ceilono cinamonas tokio pavojaus nekelia, nes jame kumarino koncentracija labai maža. Tiesa, kai cinamono lazdelės sumaltos,  nelengva atskirti šias dvi rūšis. Todėl jei norite šio prieskonio naudoti daugiau, verčiau pirkite patikimose parduotuvėse, dar geriau ekologišką, arba susimalkite lazdeles patys prieš pat vartojimą – aromatas bus nesulyginamai didesnis. 

Naudos

1.    Išsklaido prastą nuotaiką; veikdamas kaip natūralus antidepresantas ramina nervų sistemą.

2.    Kelia tonusą, gerina kraujotaką, energizuoja, šildo.

3.    Neleidžia į organizmą brautis virusams, puiki priemonė nuo grybelio.

4.    Maltas cinamonas ar eterinis jo aliejus maloniai atpalaiduoja.

5.     Šis prieskonis gerina smegenų veiklą bei atmintį.

6.    Tinka vartoti sergant diabetu – mažina cukraus kiekį kraujyje.

7.     Saugo nuo kaulų ir sąnarių ligų, kurios šaltymečiu ypač paūmėja.

8. Padeda nuo pilvo pūtimo, turi stiprių antimikrobinių savybių, dėl ko neleidžia daugintis blogajai žarnyno mikroflorai.

9.    Didina kraujagyslių elastingumą, todėl tinka sergant kraujagyslių sistemos ligomis.

10. Cinamono arbata – puiki natūrali priemonė nuo peršalimo, ypač jei geriama su imbierais ir citrina. 

11. Cinamonas su kefyru arba jogurtu gerina žarnyno veiklą, valo organizmą.

12. Rytais geriama cinamonų arbata arba jais pagardinta kava suteikia žvalumo ir lengvumo jausmą.

13. Cinamonas gerina virškinimą, didina apetitą, palankiai veikia skrandį. 

14. Medicinoje naudojamas kaip stiprinanti, tonizuojanti ir antiseptinė priemonė.

15. Tinka, kai sergama kepenų, tulžies pūslės, inkstų ligomis. 

16.  Cinamonas spartina sveikimą po ligų, padeda nusilpus.

17.Važiuojant į pietus, verta pasiimti cinamono eterinio aliejaus, siekiant išvengti apsinuodijimo. Įsilašinkite kelis lašelius į vandenį, gerai suplakite ir išgerkite.

18.  Eterinis cinamonų aliejus malšina dantų skausmą – patepkite skaudamą vietą iš vidaus, gleivinės pusės.

19.  Cinamonų pravartu turėti keliaujant laivais ir lėktuvais – jie saugo nuo pykinimo. 

20.  Sumaišytas su kuminais ir imbierais padeda nuo viduriavimo. 

Daugiau skaitykite:
jogairajurveda.lt

 

 

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: