Domimės

Meno odė dvasingumui

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © B. Servienė

Menui yra suteikta ypatinga, dieviška galia paliesti dvasią, pakylėti ją link aukštesnių tikslų. Taigi neatsitiktinai kai kurios dvasingumui bei tikėjimui dedikuotos skulptūros, nepaisant religinių įsitikinimų ar dvasinių praktikų, tampa viso pasaulio žmonių traukos ir gėrėjimosi objektais.

Pirmasis jogas

Statula, kuriai negali nenusilenkti nė vienas jogas, vadinama Adiyogi (liet. k. „Pirmasis jogas“). Įspūdingas 34 metrų aukščio kūrinys 2017 metais iškilo šalia žinomo jogo Sadhguru Yaggi Vasudevo įkurto „Isha“ jogos centro Pietų Indijoje, Koimbatoro mieste. Adiyogi vardas yra įamžintas ir Gineso rekordų knygoje kaip didžiausios biusto skulptūros pasaulyje. Kas gi tas Pirmasis jogas, įkurdintas vaizdingame Velliangiri kalnų, arba Pietų Kailašo, fone, šalia kurio nuolat būriuojasi lankytojai? Tiems, kas domisi joga ir hinduizmu, šio dieviško asmens pristatyti nereikia. Tai Šiva – vienas labiausiai garbinamų hinduizmo dievų. Didis asketas, pasauliui dovanojęs jogos pagrindus. Ne, ne tos jogos, kurią šiuolaikinis pasaulis propaguoja kaip fizinę mankštą, o aukščiausios jogos, vedančios į visišką išsilaisvinimą. Šios statulos idėjos autorius Sadhguru teigia, jog Adiyogi skulptūra simbolizuoja 112 Šivos įvardintų galimybių pasiekti mokšą (t. y. išsilaisvinimą iš samsaros rato, arba nušvitimą). 

https://en.wikipedia.org/wiki/Adiyogi_Shiva_bust#/media/File:Adiyogi_Shiva_steel_burst_2018.jpg

Baltasis Rišikešo Šiva

Dar viena didžiojo Šivos statula, kurios negalime nepaminėti, yra įkurdinta jogos sostine vadinamame Indijos mieste Rišikeše, šalia Parmarth Niketano ašramo. Prie Gangos upės meditacijoje skendinčio Magadevos atvaizdas nėra įspūdingo aukščio. Jis tesiekia kiek daugiau nei 4 metrus. Lyginant su aukščiausia pasaulyje, neseniai baigta statyti, daugiau nei 76 metrų Šivos statula, ši, galima sakyti, yra miniatiūrinė. Tačiau tai nė kiek nesumenkina jos daromo įspūdžio ir populiarumo. Parmarth Niketano Šiva yra tarp bene labiausiai kopijuojamų šios dievybės skulptūrų visame pasaulyje. Nedidelę jos kopiją rasite bet kuriame pasaulio kampelyje. Tiesa, originaliosios statulos gyvavimas nėra lengvas. Įsisiautėjus Gangos upei, jos išlikimas jau ne kartą buvo pakibęs ant plauko. Tačiau Šiva vis dar ten, laimina visus savo buvimu.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:Shiva_meditating_Rishikesh.jpg

Medyje gyvenantis Buda

Dar vienas dvasinio kelio žygeivių itin mylimas atvaizdas – Budos figūra. Ji simbolizuoja amžinąją išmintį, tobulai įvaldytą protą ir įkvepia giliai meditacijai. Ne veltui per amžius įvairiose Azijos šalyse vis kyla didingos Budos statulos, kurios harmonizuoja aplinką ir tampa viso pasaulio žmonių traukos centrais. Viena ikoniškiausių ir labiausiai lankomų Budos skulptūrų yra Tailande, Ajutajos mieste, Wat Mahathat šventykloje. Kitados ši Budos galva priklausė budistų šventyklos kompleksui, pastatytam, kaip manoma, apie XIV amžių. XVIII a. Birmos (dabartinio Mianmaro) kariuomenė šventyklą suniokojo ir pavertė griuvėsiais. Porą amžių ji glūdėjo užmarštyje. Tvarką čia darė ne vienuoliai, o motina gamta. Kai XX a. viduryje šventykla vėl buvo susidomėta, jos atstatymo entuziastai atrado stebuklą – tiesiai į juos iš medžio amžinos ramybės nušviestu veidu žvelgė Buda. Medžio apglėbta Budos galva tarsi byloja, kad tikra išmintis negali būti paslėpta. Jos niekaip neveikia nei bėgantys amžiai, nei gamtos dėsniai.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buddha_Head_in_Tree_Roots,_Wat_Mahathat,_Ayutthaya.jpg

„Išsiplėtimas“

Visi mes savyje turime tam tikrų apribojimų, blokų ir stabdančių stereotipų, pro kuriuos prasiveržti nėra lengva. Tačiau kiekvieno mūsų viduje snaudžia ir didžiulė galia, beribis potencialas augti. Tereikia rasti drąsos išsiveržti iš varžančių rėmų. Būtent šią mintį ir įkvepia neįtikėtinai nuostabi talentingos skulptorės Paige Bradley skulptūra „Išsiplėtimas“. Gyan mudra sudėtomis rankomis, į meditaciją panirusi moteris spinduliuoja begalinę žmogiškojo potencialo jėgą. Šis milijonus širdžių pavergęs kūrinys buvo įkurdintas Niujorke prie Bruklino tilto, vėliau apkeliavo keletą šalių. Kiek žinoma, dabar jis priklauso privačiai kolekcijai, bet daugybė žmonių visame pasaulyje išreiškia viltį, kad skulptūra „Išsiplėtimas“ vėl taps matoma visiems ir įkvėps vidinėms transformacijoms dar daugybę žmonių. 

https://paigebradley.com/sculpture/metamorphosis/expansion-half/ 

Į Rusnę nusilenkti Mahatmai Gandhi

Džiugu, kad savo gimtojoje šalyje taip pat turime galimybę nusilenkti senajai vedų išminčiai. Prieš ketverius metus Rusnėje įkurdinta garsaus indų dvasinio lyderio Mahatmos Gandhi statula. Šalia garbaus išminčiaus stovi šiame miestelyje gimęs jo draugas žydų architektas Hermanas Kallenbachas. Kaip byloja istorija, iš Rusnės išvykęs H. Kallenbachas XX amžiaus pradžioje Pietų Afrikos Respublikoje susipažino su Mahatma Gandhi ir ilgainiui tapo ne tik artimu jo draugu, bet ir taikios kovos finansiniu rėmėju. Į statulos atidengimo Rusnėje ceremoniją atvykęs Mahatmos Gandhi proanūkis Tusharas Gandhi taikų pasipriešinimą siekiant nepriklausomybės pavadino svarbia Lietuvą ir Indiją siejančia gija. Taigi, jei būsite Pamario krašte, būtinai užsukite į Rusnę pagerbti didžio išminčiaus, taikos pranašo atminimą. 

I. Balnanosienės tekstas

jogairajurveda.lt/kaip-įsigyti


Patiko straipsnis? Pasidalinkite: