Sveikatinamės

Ajurvedos gydytojas pataria, kaip harmonizuoti gyvenimą

Nuotrauka: © pixabay

Lietuvoje viešėjęs ajurvedos gydytojas Sohanas Veer Singhas per paskaitą išskyrė svarbiausius dalykus, kurie padeda tinkamai susidėlioti dienotvartę ir įvesti gyvenime aiškesnę tvarką. Kaip sako ajurvedos meistrai,  kur tvarka – ten klestėjimas ir sveikata.

 

1. Laikykitės paros ritmo. Jeigu yra galimybė, stenkitės gyventi gamtos ritmu, kuris mums yra tinkamiausias.  Eikite miegoti iki 22 val. ir stenkitės prabusti kuo anksčiau. Kodėl? Dėl dvasinių ir fizinių priežasčių. Nuo vakaro iki pusiaunakčio dominuoja negatyvi energija, kuri vienaip ar kitaip veikia mus ir mūsų tarpusavio santykius. Šiuo metu itin aktyviai valosi ir kepenys. Todėl visa organizmo energija turi būti skirta būtent šiam darbui. Jeigu tuo metu valgysite, dirbsite protinį ar fizinį darbą, visa energija bus skirta šiems procesams ir kepenys tinkamai neišsivalys. Ryto energija – šviesi ir galinga, todėl anksčiau pabudę visą dieną būsite kur kas žvalesni.

2. Pažadinkite save švelniai. Tik suskambus žadintuvui jokiu būdu nešokite iš lovos – organizmas patirs didelį stresą. Užsistatykite žadintuvą bent 10 min. anksčiau. Jį išgirdę skambant, atsimerkite, padėkokite už išaušusią dieną, pažadinkite kūną švelniais glostomaisiais judesiais: pamasažuokite rankas, veidą, galvą, pilvą. Linkėdami sveikatos glostykite kūną švelniai, kaip rytais žadinate savo mažylį. Su dėmesiu ir geros emocijos pliūpsniu kiekvienai ląstelei. Po lengvų apsitrynimų atsargiai ir būtinai tik pasivertę ant šono atsisėskite, apsitrinkite kojas ir pėdas. Vėl atsigulę tingiai kaip katinai pasirąžykite ir sukalbėkite padėkos mantrą  Dievui ir partneriui. Dėkokite jam už viską: kad šalia, kad drauge einate per gyvenimą, kartokite, kol jis gerasis jūsų angelas. Tai – puikių santykių ir gerovės šeimoje mantra, kuri reguliariai kartojama tampa įpročiu ir daro stebuklus.

3. Pusryčiaukite. Per naktį pailsėjusiose kepenyse susikaupia daug ugnies. Jai numalšinti reikia maisto. Žinoma, ne sumuštinio su dešra, o sveiko, geriau organinio, lengvo, drėgno ir sultingo, tokio kaip vaisiai, daržovės, uogos ir sultys. Toks maistas  užkuria virškinamąjį traktą ir aprūpina organizmą naudingosiomis medžiagomis, nes viskas, ką dabar suvalgote, puikiai ir kone 100 proc. įsisavinama – organizmui energijos užteks ilgam, nes su šviežiu, termiškai neapdorotu maistu gaunami taip reikalingi fermentai.  Kavos anksti ryte gerti nepatartina, nes taip pat sėkmingai organizmas įsisavins kofeiną, kas nėra gerai. Apskritai kavos geriau vengti ir rinktis arbatą. Žvalina ir puikiai žadina ajurvedinė arbata.  

4. Gerkite. Kuo daugiau. Nes vanduo valo iš kūno toksinus, vėsina smegenis, gesina virškinimo ugnį. Tik pabudę tuščiu skrandžiu išgerkite 2–3 puodelius šilto vandens. Gerkite vandenį ir dieną, kai tik prisimenate. Tik ne kartu su maistu, o 45 min. prieš valgį ar po jo. O štai nuo 17 val. gerti skysčių nebereikėtų – einant gulti šlapimo pūslė turi būti tuščia, kad naktį nereikėtų keltis į tualetą, kas blogina miego kokybę. Gerai pailsėti – dar viena būtina sveiko organizmo sąlyga. Prastas nakties poilsis lemia energijos stygių ir daugybę sveikatos problemų, įskaitant trumpalaikius atminties praradimus, elgesio sutrikimus, nutukimą ir su juo susijusį cukrinį diabetą, vėžį.

5. Prauskitės po dušu kasdien. Raminamai tarsi srovenantis šaltinis veikiantis vanduo valo ne tik fizinį, bet ir energinį mūsų  kūną, pašalina susikaupusias varginančias emocijas, negatyvumą, ligų informaciją. Ryte atsikėlę ir nusiprausę po dušu, nuplausite per naktį išsiskyrusius toksinus. Vakarais – neigiamą dienos informaciją, nuovargį. Ypač svarbu gerai nuplauti kojas. Apipilkite jas vandeniu nuo blauzdų žemyn, akcentuodami pėdas, kuriose susikaupę daugybė energinių taškų.

6. Nedirginkite smegenų. Kiekvienas puikiai pažįsta būseną, kai, rodos, smegenys yra taip perkaitusios, kad netelpa galvoje ir tuoj sprogs nuo įtampos. Taip yra todėl, kad smegenyse daugybė nervinių impulsų ir neuronų, kurie technologijų ir informacijos pertekliaus laikais dirba kaip pašėlę. Nedirginkite smegenų ne tik informacija, bet ir negatyvumu. Galva turi būti nuolat vėsinama. Savitvarda, gebėjimu rasti išeitį iš įtemptų situacijų, ir fiziškai – vėsiu vandeniu, kuriuo ajurvedos gydytojas pataria trinkti galvą. Kūną galima prausti šiltu vandeniu, o galvai tinka tik vėsus, smegenis vėsinantis vanduo. Tik nenaudokite plaukų džiovintuvo. Ribokite ir neigiamos informacijos srautą prieš miegą. Itin jautrūs ir viską savyje laikantys žmonės neturėtų lankytis ir karštoje pirtyje. Pagrindinė taisyklė – rankos ir kojos turi būti šiltai, o  galva – šaltai. Labai gerai ją masažuoti indiškų žolelių aliejais, atpalaiduojančiais mintis ir kartu kūną.

7. Iš kur pasisemti energijos. Ajurvedos gydytojas sako, kad 10 proc. energijos gauname iš maisto. Bet jis būtinai turi būti kokybiškas, antraip energiją organizmas skirs netinkamam maistui virškinti ir išskaidyti. 20 proc. energijos gauname iš deguonies, todėl svarbu didelį dėmesį skirti kvėpavimui. Kuo daugiau būkite gryname ore, ypač miške, prie jūros, kur deguonies yra daugiausia.  Likusius 70 proc. energijos gauname iš visatos ir kosmoso energijos, ką puikiai įrodo daugybę metų medituojančių ir nieko nevalgančių vienuolių patirtis. Norėdami gauti energijos iš kosmoso, skirkite laiko tylai, ramybei, meditacijoms, anksti kelkitės ir nepasiduokite triukšmui.

8. Sutramdykite nerimstantį protą. Kai tik galite, stenkitės nuraminti dėl informacijos gausos ristūno tempais mūsų galvose šuoliuojančias mintis, sutramdyti kunkuliuojantį sąmonės chaosą ir perkrauti galvą tarsi kompiuterį. Visa ši kakofonija siurbia mūsų energiją, sukelia nerimą ir įtampą. Tuo tarpu meditacija ramina, gydo depresiją, širdies ligas, skatiną gerumą ir atjautą, ugdo kūrybiškumą, stiprina imuninę ir endokrininę sistemas, intuiciją ir stabdo senėjimo procesus. Net trumpa meditacija stiprina jungtis tarp smegenų zonų, reguliuojančių mūsų emocijas, mažina pyktį ir agresiją. Neturite noro medituoti? Užteks ankstyvą rytą tiesiog pasėdėti ir ramiai pakvėpuoti pozityviai nusiteikus. Tereikia nepatingėti anksti atsikelti. 

9. Šarminkite organizmą. Rūgštinė organizmo terpė, kurią lemia gausus gyvūninių riebalų, cukraus, alkoholio ir rafinuotų produktų vartojimas kelia stresą organizmui ir daugybę ligų, tarp kurių yra ir onkologinės. Stenkitės vagyti kuo augiau daržovių ir rinkitės tas, kurie labiausiai šarmina organizmą.

10. Vartokite trifalą. Šis Indijoje itin populiarus trijų sveikatinančių žolelių mišinys padeda subalansuoti došas, valo ir jaunina organizmą. Jas gerkite 3 mėnesius – toks kursas rekomenduojamas Vakarų pasaulio gyventojams. Daugiau informacijos apie trifalą skaitykite „100 trifalos naudų“.

11. Vietoje vaistų – prieskoniai. Pajutote pirmuosius peršalimo simptomus, peršti gerklę, varva nosis? Neskubėkite gerti cheminių vaistų. Pasak ajurvedos specialisto, visus cheminius elementus mūsų kūnas pasigamina pats ir gali kovoti su infekcijomis, jei jo budrumo neužmigdysite medikamentais. Gerame, labai kokybiškame ghi svieste kone iki rudumo pakepinkite 3 česnako skilteles ir valgykite jas kelis kartus per dieną, iki pasveiksite. Šio mišinio galima įmasažuoti ir į kaklą, ypač gerklės srityje. Parazitai ir ligos nemėgsta imbierų, muskatų, kardamonų, pipirų, ir ciberžolių, kurias organizmas geriausiai įsisavina su aliejumi. Šie prieskoniai šildo, energizuoja, tonizuoja ir padeda greičiau atgauti jėgas.

12. Efektyvi mankšta. Gydytojas pataria mankštą, kurios metu tiesiog žygiuojama. Dėl to, kad padeda palaikyti puikią fizinę formą ir suteikia ištvermės, ji populiari ir tarp karių. Pratimas labai paprastas: atsistokite, sulenktas rankas delnais žemyn pridėkite prie šonkaulių taip, kad jie liestųsi prie juosmens, išsitieskite, kad stuburas išsitemptų ir aukštai keldami kelius stenkitės jais pasiekti delnus. Taip intensyviai žygiuoti reikia 100 kartų (1 kartas – judesys dešine ir kaire kojomis). Sakoma, kad toks pratimas pakeičia 3 km ėjimo, puikiai mankština visus kūno raumenis, aktyvina kraujotaką, padais smūgiuojant į žemę visus kūno organus pasiekia gydomosios vibracijos, kurios žvalina. Šį pratimą galite atlikti kelis kartus per dieną.Patiko straipsnis? Pasidalinkite: