Sveikatinamės

Nemiga. Ką privalu žinoti apie poilsį?

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © pixabay

Poilsis, kaip vienas pagrindinių energijos šaltinių, dažnai ir nepelnytai pamirštamas: gudraujame, kad neturime tam laiko, veja darbai ir pan. Tiesa tokia: kad būtume sveiki, tinkamai ir kokybiškai pailsėti privalu kiekvieną dieną!

Tik tada kūnas pajėgus atsinaujinti, papildyti energijos atsargas, nusimesti nuo pečių laikotarpio spartą ir sociumo reikalavimus, sukuriančius begales įtampų. Tikrai nebūtina vykti į egzotiškas salas, kurios, būkime sąžiningi sau, dovanoja tik trumpalaikio poilsio iliuziją.Mokykitės pailsėti kasdien ir pajusite – būtis taps sveika, jauki ir miela.

Pailsėję puikiai susidorosite su sunkumais, stresu, išmoksite kontroliuoti emocijas, nepasiduosite nerimui ar provokacijoms, elgsitės  išmintingai, užuot karštligiškai priiminėję sprendimus.

Veiksmingi ajurvedos receptai

Miego sutrikimus patiria apie 30–40 proc. žmonių – priskaičiuojama apie devyniasdešimt miego sutrikimų, arba būsenų, kai dėl psichologinių ir emocinių priežasčių sutrinka miego kokybė, trukmė, miego ir budrumo ritmas. Įprastos nemigos priežastys – nerimas, persidirbimas, susirūpinimas, per stiprus jaudinimasis. Miego kokybę tiesiogiai veikia ir vidurių   užkietėjimas, persivalgymas vakare ar ėjimas miegoti nepavalgius, tonizuojantys gėrimai ir slopinamos emocijos. Nemiga dažnai kamuoja vyresnius žmones, nes senstant natūraliai apsunksta vata doša, todėl reikėtų vengti sauso, dujų kaupimąsi skatinančio maisto, didinančio vatos kiekį. 

ü  Jeigu mėgstate, vakare išgerkite stiklinę šilto pieno su ghi sviestu arba ramunėlių, mėtų, melisų arbatos.

ü  Kaip užkandis prieš miegą tinka obuolys ar prinokęs bananas, apibarstytas kuminais.

ü  Pašildykite kojas karštame vandenyje su druska – tai padės atsipalaiduoti. Kojas ir galvą galima įtrinti aliejais: galvai tiks migdolų, kojoms – garstyčių aliejai.  

ü  Raumenis atpalaiduoti padeda šiltas dušas, vonia su eteriniais aliejais. Vonia negali būti pernelyg karšta, antraip stimuliuos, o ne ramins. Eterinius aliejus voniai tirpinkite meduje, piene arba druskoje.

ü  Prieš miegą į kiekvieną ausį įsilašinkite po 2 lašus šilto garstyčių aliejaus ir užkimškite vata.

ü  Lašelį levandų aliejaus galima užlašinti ant pagalvės arba po ja pakišti ryšelį džiovintų levandų.

ü  Raminamai veikia ir jogos asanos: šavasana, šyršasana, utanapadasana.

ü  Psichologiškai geriausia savo nemigos nesureikšminti, nemaitinti jos dėmesio energija, nesinervinti, jei neužmiegate ir nesijausti ligoniais.

ü  Labai naudingi yra kvėpavimo pratimai. 

ü  Įpraskite gulti ir keltis tuo pačiu metu. Vakarą skirkite ramybei ir malonumams. Tiks ramus pasivaikščiojimas, šilta vonia, poezijos knyga, mantros, meditacija.

Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 


 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: