Tai yra ta laimė ar ne?

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Joga ir ajurveda

Prisimenate anekdotą apie žmogelį, kuris taip užknisdavo Dievą sekmadieniniais kaulijimais bažnyčioje išlošti loterijoje milijoną? Neištvėręs įkyruolio spaudimo, Aukščiausiasis sykį jam užsiminė: gal tu nors bilietą, pagaliau, nuspirk, žmogau, tada žiūrėsime. 

Taip ir su ta laime. Visi norėtų kaip jaunystės eliksyro buteliuką gauti vyrams ir moterims, senjorams ir kunigams, verslininkams ir kiemsargiams tinkančią laimės formulę, kur dar ir paprasta kaip du kart du – keturi būtų. Deja... Panašu, kad tokia universali ir lengva ji neegzistuoja ir teks pasistengti patiems. Išmintingos knygos, kino filmai, spektakliai, sėkmės istorijomis FB besidalijantys lyderiai ir milijonieriai, tas pats kiemsargis, jei jis laimingas patikins: nėra jokių visuotinių sėkmės taisyklių, kaip ir jokie gėriai neduodami nemokamai be pastangų. Nereikia būti išminčiumi tai suprasti. Daugybę laimingų asmenybių savo studijoje kalbinusi, pati laimės kūdikiu vadinama TV žvaigždė garsioji Oprah Winfrey, turinti Harvardo universiteto garbės daktarės laipsnį ir tituluojama bene vienintele juodaode milijardiere Amerikoje, savo knygoje „Mano gyvenimo atradimai“  sako, kad didžiausia laimės paslaptis yra ta, kad nėra jokios paslapties. Ir viskas priklauso nuo to, ar norite būti laimingi ir kaip stipriai esate pasirengę to siekti, nes reikės krutintis ir veikti. O kiek yra norinčių veikti, gyventi kitaip, sąmoningiau, kaip pavyzdžiui gyvena laimingomis tautomis renkami danai, islandai, norvegai? Šalių laimės indeksai rodo, kad labai nedaug, nes sudedamųjų veiksnių kelyje į laimę net labai daug. Jungtinių Tautų organizacija teigia, kad laimę tose šalyse be noro būti laimingu ir į tai nukreiptų veiksmų lemia ilga gyvenimo trukmė, gera sveikata, socialiniai ryšiai, pasitikėjimas valdžia, aukštas pragyvenimo lygis, dosnumas.

Pradėti reikia nuo savęs

Tiksliau nuo paprasto, atviro klausimo sau – kas man yra laimė. Drąsiai kvieskite save į kabinetą, kaip moko lyderystės kursai, ir be jokio drovumo rėžkite tiesą, niekas gi negirdi. Net jai atsakymas būtų tik paprastas faktas apie didesnį atlyginimą, naują baltą Q7, namelį kaime ar kelionę viskas įskaičiuota su daug gėrimų ir krevečių. Vadinasi, jūsų laimė kol kas tokia ir didesnių tikslų ilgalaikei patirti bent kol kas nekeliate. Tai irgi kelias, nes tik nuslopinę materialų alkį daugelis lipa Maslow poreikių piramide aukštyn.  Sakote jums labiau rūpi pasaulio sveikata, aplinkinių laimė, geri žentai ir marčios va tokie kaip Stasės, dar kad nebūtų karo, sutuoktinis mažiau keiktųsi, o jūs galėtumėte gyventi taip sočiai kaip sodo kaimynas Jonas? Panašu, kad beriate visus žodžius iš eilės, bandydami pataikyti į taikinį, savo laimę lyginate su kito laime, bet negerai taip. Privalu išsigryninti. Kaip tai daro Mikė Pūkuotukas. Jis nesiblaško ieškodamas ir turi tik vieną atsakymo variantą – laimė jam eiti pas triušį į svečius ir skanauti medaus. Regis, egoistiška, sukoncentruota tik į pilvo džiaugsmus laimė, kas iš tokios?  Mikės atveju ne visai taip: jis siekia tikslo kryptingai, nori patirti malonumą drauge su kitais, nes medumi teks dalintis, dar jam svarbu komunikacija ir, kas užvis svarbiausia, jis niekada nepasiduoda ir eis to medaus tol, kol ras – taip labai nori. O jei neras, irgi ne bėda, suplėš kokią dainelę ar sukalbės murmelę ir jau tikrai nesinervins. Net nesėkmės atveju menkas meškiuko protelis kužda, kad diena vis tiek praėjo gerai ir taškas. Šis principas puikiai veikia – kuo daugiau džiaugsitės gyvenimu, tuo daugiau turėsite laimingų akimirkų.

Jūs galite turėti viską. Tiesiog negalite turėti visko iš karto

„Laimė – tai ne sėkmingai susiklosčiusios aplinkybės. Tai jūsų proto būsena“,– sako Buda. Tą patį patvirtina ir Dalai Lama: „Kad gyventume laimingi, mums nereikia daugiau pinigų, daugiau šlovės, tobulo kūno, nes laimę nulemia ne tiek išoriniai veiksniai, kiek psichinė mūsų nuostata.“ Taip jau yra, kad raktas į laimę yra mūsų pačių rankose, bet juo naudotis išmoksta tik nedaugelis. Budizme kalbama apie keturis išsipildymo, arba laimės, lygmenis: turtą, pasaulietišką pasitenkinimą, dvasingumą ir nušvitimą. Visa kartu sudaro individualaus laimės siekio visumą, kurią pasieksime lavindami protą. „Kalbėdamas apie proto lavinimą šiame kontekste, apibūdinu protą ne vien kaip žmogaus kognityvinį gebėjimą ar intelektą. Veikiau vartoju šį terminą kaip tibetietišką žodį sem, turintį daug platesnę prasmę, artimesnę psichikai ar dvasiai. Man ši sąvoka apima intelektą ir jausmą, širdį ir protą“,– primena Dalai Lama. Taigi supratote, kad reikalų yra, bent jau sutramdyti savo godumą ir ego tai tikrai reikės, o jau tada padirbėti su širdimi ir galva.  

Kaip veikia pasaulio dėsniai

Pokyčiai pasaulyje prasideda mumyse. Ši tiesa nekartą nuskambėjo kukliuoju vadinamu Romos katalikų bažnyčios vadovo popiežiaus Pranciškaus kalbose. Taip, dalintis reikia, tačiau laimingas dalydamasis būsi, kai suprasi tarnystės prasmę, o jai reikalingas ir platus mąstymas ir didelė širdis. Jeigu klausysite savo širdies, tavo sprendimai bus geri: motyvai visada tyri, o veiksmai – tikslūs. Bet veiksmams atlikti reikia energijos, kuri yra dar vienas sudedamasis kelyje į laimę. Energija mėgsta švarą, discipliną ir valią. Tuo tarpu apkuista aplinka, galva ir mintys, beviltiškai nuodėmių kilogramais liulantis kūnas su energija veikti jokio ryšio neturi. Rytuose yra toks posakis: „Jei nori sužinoti, ko vertas mokymas, pirmiausia pažiūrėk į mokytoją.“ Ar gali žalingų įpročių neatsikratęs gydytojas mokyti gyventi sveikai, storulis dalyti patarimus sulieknėti, o murzius raginti susitvarkyti namus. Aišku ne. Visame kame būtina harmonija. Nes tik sveikas kūnas ir aplinka duoda energijos veikti. Tik atradęs savy harmoniją, gali ją pradėti kurti aplink save ir dovanoti kitiems. Taip veikia pasaulio dėsniai.

Laimė yra ne turėti, o nenorėti turėti

Nes kas tik man, mažai džiugina, kas per daug irgi laimę atima. Nes mažiau visada yra daugiau ir kad negauti to, ko norisi, kartais ir yra laimė. Todėl neklauskite, ką pasaulis gali jums duoti, geriau pagalvokite, ką jūs galite jam duoti. „Daugybė žmonių nuolat verkšlena, kad juos gyvenimas skriaudžia. Iš tiesų jie nesupranta svarbaus visatos principo: visko gauname su kaupu tik tada, kai norą gauti pakeičiame noru dalytis, duoti, dovanoti,“ – savo laimės paslaptimis dalijasi jau minėta O. Winfrey. Bet turime tai daryti nuoširdžiai, su džiaugsmu, o ne dangstydamiesi skambiomis frazėmis, kad jums rūpi pasaulis ir taip bėgdami nuo savųjų vidinių demonų, ką dažnai tokių gelbėtojų elgesyje pastebi psichologai. Pirmiausia pats turi tapti laimingas, tik tada laimės vaisiais pasidalysi su kitais. Bet ir čia negalima gudrauti – viskas, ką darome turi teikti pasitenkinimą, turime tuo tikėti, siekti, kad mūsų kūnas, mintys, tikslai būtų vienis, o kai nepasiseks, vis tiek nepasiduoti. „Gerieji jūsų darbai bus užmiršti rytoj. Vis dėlto darykite gerus darbus! Tai, ką jūs kūrėte metų metais, gali būti sugriauta per trumpą laiką. Vis dėlto kurkite! Atiduodami pasauliui ką turite geriausio, rizikuojate likti nuogi. Vis dėlto duokite tai, ką turite geriausio,“– taip kalbėjo šviesuolė Motina Teresė. Garsusis milijonierius Richardas Bransonas kalba paprasčiau, bet ne prasčiau. Jis sako, kad gyvenimas per trumpas nugyventi jį išskydusia fizionomija. Primena, kad laimingi gali būti visi, verslas tėra priemonė pagerinti kitų žmonių gyvenimus, bet viskas, ką darai, turi būti atlikta maksimaliai gerai, neapgaudinėjant nei savęs, nei kitų, nes tik tada patirsite būtiną laimei pasitenkinimą, net jei negausite materialios naudos. Tokiu credo vadovaujasi visi laimingi  žmonės, kuriuos be sąžiningumo vienija dar vienas tvirtas bruožas – tvirta valia ir norėjimas nepasiduoti. Kodėl svarbu nepasiduoti?
Nes pasiduoda tik bailiai arba neturintys valios. Dar tie, kurie netiki savo sėkme į laimę ir nenori svajonių paversti veiksmais. Ne veltui po dvasinių praktikų daugelis mokytojų sukalba mantrą: įkvėpkite šviesą, gerumą, meilę, valią veikti. Ir, žinoma, tikėkite, kad gyvenimas yra gražus. Kaip nusiteikęs ateisi į miestą, toks tave jis ir pasitiks: piktas arba draugiškas, šviesus arba tamsus. Neveltui sakoma, kad auksinis raktas į laimę ir sėkmę – tinkama įvykių interpretacija, atvirumas, pažinimo godulys, atvirumas. Visažiniams sunku – jie jau viską žino. Neišmanėlį stebina ir voratinklio siūlais prie pirštų limpanti cukraus vata. Atvirumas, kurį padeda pasiekti ir meditacijos duoda komunikaciją, informaciją, galimybes. Paprastas puodo pavyzdys visada taikliausias – nepripilsi daug vandens, jei jis bus uždengtas.

Būkite pozityvūs

Atsikratykite išankstinių nuostatų , nesusireikšminkite, mokėkite iš savęs pasijuokti ir būtinai šypsokitės – besišypsančio žmogaus veidas pradeda šviesti tikėjimu ir viltimi. Legendinės roko grupės „Scorpions“ lyderis Rudolfas Schenkeris, kurio sėkmės formulė suguldyta į biografinę knygą „Sudrebink savo gyvenimą“ tiki, kad visi galime būti laimingi, jei imsimės veikti, pradėsime spinduliuoti pozityvumą ir liausimės laimės ir meilės ieškoti aplinkoje. „Nepadaryk savo laimės priklausomos nuo turtų ir ieškok darbo, kuris tau tikrai patiktų. Banko sąskaita gali išsekti, o būtis visada priklausys tik tau. Neprisirišk prie praeities. Pamiršk tokias nesąmones kaip seksas su buvusiuoju. Tai tik sujaukia protą ir neleidžia pamatyti savo naujo kelio. O naujo gyvenimo energijos nė iš tolo negalima lyginti su praeities energija – nauja energija veža!“

Praeitis, dabartis, ateitis arba ką sako tyrimai

Viską logiškai į stalčiukus linkęs sudėlioti mokslas siūlo 3 sudedamųjų laimės formulę. Tiesą sakant, menkai ji skiriasi nuo ką tik pateiktosios. Tyrimai patvirtina: laimingi tie, kurie geba neprisirišti praeities, net į sunkią žiūri dėkingai, tarsi į gyvenimo pamoką. Dažniausiai tai valingi optimistai, pasitikintys Visata, turintys sąmoningumo priimti ateitį kokia jis bus – gera ar bloga. Tokia filosofija vadovaujasi ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas: „Visada būkite optimistai, pasirengę nesėkmei ir sunkumams. Tai padės išsaugoti vidinę energiją ir apsaugos nuo nemalonių staigmenų“. Nespėliokite kas būtų jeigu būtų ir kaip toje išminčiaus Senekos sentencijoje apie kalėjimą: nebijokite jo, kol nepasodino, nes gal ir nepasodins. Trumpai tariant, įklimpę praeities šešėliuose galite taip ir pražiopsoti ateities permainų tornadą. O bijodami ateities, nemokėsite džiaugtis ir dabartimi, kas yra trečioji laimingo žmogaus sąlyga, mokanti pastebėti nepaprastumą kasdienybės paprastume.

Veikite jau dabar

Ir jums tikrai pasiseks, nes kai tik pradėsite keistis, keisis ir aplinka. Ką Visatai transliuosi, tas bumerangu grįš. Nieko naujo, vis tie patys seni dėsniai, beje, primenantys kad kelyje į laimę svarbu akcentuoti ne rezultatą, o procesą. Kaip sako Mikė Pūkuotukas, geriausias tas momentas kai dar tik nori ledų. Kai jau juos sulaižai, ne tas gerumas, ne tas. Visi nepailstantys laimės ieškotajai, genijai, atradėjai, rašytojai, tiesiog savo darbą gerai dirbantys ir mylintys žmonės patikins: laikas nuo idėjos gimimo iki galutinio rezultato, yra pati gražiausia ir įdomiausia žaidimo dalis. Tai yra kelias! Eikite juo paskui savo svajonę ir niekada nepasiduokite, niekada.  


Skaitykite leidinyje: "Joga ir ajurveda" 

 

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: