Praktikuojame

Šavasana. Nauda – garantuota!

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Adobe Stock

Viena veiksmingiausių jogos pozų šavasana – idealus kūno ir minčių atpalaidavimo būdas, kuris dar ir gydo, jeigu procesas vyksta tinkamai. Tam reikia patogiai atsigulti, maksimaliai atsipalaiduoti ir būtinai išlikti sąmoningiems. Skubant  nugriūti ant nugaros ir dar užknarkti išsitiesus negerai. Žinoma, jei siekiate pokyčių ir visos asanos teikiamos naudos. 

Net prisiekę jogai pripažįsta, kad šavasana – viena sudėtingiausių jogos asanų dėl jos metu vykstančių daugybės procesų, gebėjimo nuraminti minčių kakafoniją, numalšinti kūno įtampas. Nors dar vadinama negyvėlio poza, su tikruoju negyvėliu ji neturi nieko bendra, išskyrus horizontalią padėtį. Na, dar ir apimančią ramybę. Tai ne pabaigą, o veikiau naujos pradžios harmoniją mumyse ir aplink mus žadinanti asana, ugdanti supratimą apie savo kūną, didinanti kūrybiškumą ir dvasingumą.

Kada veiksmingiausia

Kai kurie jogos treneriai siūlo šavasaną nors trumpai atlikti užsiėmimo pradžioje ir taip nuraminti dienos skubos ir rūpesčių įtemptą kūną, viską tarsi paleisti, sukaupti energijos praktikai. Kiti pataria šavasaną atlikti užsiėmimo pabaigoje ir taip tarsi sudėti visus galutinius akcentus, pajusti visišką atsipalaidavimą, padidėjusią kokybiškesnę erdvę aplink save, kurią ką tik patys sukūrėte. Treti instruktoriai praktikuoja šavasaną ir vidury užsiėmimo, kad jis būtų kuo kokybiškesnis, bet dėl laiko stokos dažniausiai toks būdas tinka ilgesnėms treniruotėms stovyklose. Patys išbandykite, kuris metodas tinkamiausias jums. Tačiau pagrindinė taisyklė būtų tokia: praktikuokite šavasaną kada jaučiate, jog reikia pailsėti, nusiraminti, susikaupti ar tarsi „nusinulinti“ naujai veiklai. Tai gali būti rytas, vidurdienis, keliolika minučių prieš svarbų susitikimą, jei tik yra kur praktikuoti. Visada idealu šavasaną atlikti vakare – bus lengviau užmigti. Ši asana tinka ir po aktyvių žaidimų, sunkaus fizinio darbo, nes padeda nusiraminti, atsigauti.

Naudinga žinoti 

Dažnai klausiama, ar atliekant šavasaną gali būti paleista muzika. Taip, jei esate pradedantieji ir dar nemokate nusiraminti. Nukreipus dėmesį į garsą, o mintis – į ritmą, visos kitos mintys, kylančios dėl pojūčių, savaime išnyksta. Praktikuojantieji ilgiau ir taip moka sutramdyti nerimstantį protą, todėl verčiau renkasi tylą.

Praktika vyks sklandžiau ir bus kokybiškesnė, jei prieš tai išmoksite jos su profesionaliu mokytoju ir grupėje, kur energija stipresnė. O žinant taisykles, galima asaną atlikti ir pačiam namuose.

Šavasanos nauda sveikatai

Tinkamai atliekant puikiai atsipalaiduojama, mintys tampa šviesios, apima palaima ir gerumas. Toks malonus, tarsi neliktų jokių žemėje egzistuojančių rūpesčių. Ypač stipriai po šios jogos asanos vyraujančią palaimą jaučia nuolatos ją praktikuojantieji. Tokie žmonės neturi ir sveikatos problemų – asanos poveikis fiziniam mūsų kūnui neįtikėtinai didelis.

Tarsi natūralūs vaistai šavasana normalizuoja kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje, gerina skydliaukės veiklą

Gydo nervų sutrikimus, malšina skausmus ir depresines nuotaikas.

Padeda nuo astmos, vidurių užkietėjimo, virškinimo sutrikimų. 

Gerina dėmesingumą, ugdo ištvermę, lavina atsparumą stresui.

Didina pozityvumą, mažina pykčio protrūkius, moko spręsti problemas ir neakcentuoti to, ko nereikia. 

Kam tinka labiausiai

Amžinai skubos, visuomenės spaudimo, neadekvačių siekių ir paskolų naštos sukaustytiems Vakarų pasaulio gyventojams ši atsipalaidavimo ir išsigryninimo technika – ideali. O ypač ji tinka, jei dar dirbate atsakingą vadovaujamą darbą, esate linkę į depresijas, kamuoja nerimas ir vargina nemiga. Medikai pastebi, kad šiuolaikinio gyvenimo sukeltos fizinės ir psichologinės įtampos atima iš mūsų labai daug gyvybinės energijos, kuri išvaistoma niekams. Dėl to greitai pavargstame, silpsta imuninė sistema, o tada puola ligos. Nemokėdamas atsipalaiduoti organizmas tarsi nuolatos veikiantis variklis gali perdegti. Visai kitaip jis veiktų, jeigu energiją išmoktume taupyti nesileisdami į beprasmiškus tarpusavio karus, išmokę sveikai priimti gyvenimo duotas pamokas ir spręsdami jas konstruktyviai, adekvačiomis emocijomis. Kaip tik to ir moko šavasana, po pavykusio atsipalaidavimo, kuris pašalina visus fizinius ir energinius kūno blokus, išlaisvinanti milžinišką kiekį energijos. Šavasana tinka ir senjorams, nes lėtina senėjimo procesus, ligoniams, negalintiems judėti, dėl informacijos gausos sudirgusiems paaugliams. 

Moksliniais tyrimais įrodyta: 15 min. tinkamai atliekamos šavasanos prilygsta 3–4 valandoms vidurnakčio miego. Pagulėjus šioje pozoje bent 20 min. iš kraujo efektyviai pašalinamos  visos jame susikaupusios nuodingosios medžiagos. 

Kai fiziniai kūno pojūčiai susilpnės, kai mintys visiškai nurims, pajusite neįtikėtiną lengvumą, suvokdami tiktai save, būdami tik čia ir dabar. O tai yra šavasana. Jokios praeities ir ateities, jokios fizinės ir psichinės veiklos, informacijos, planų, lūkesčių, – tik gryna sąmonė.  

Šavasana – padėtis, kurios metu mes pamatome save tokius, kokie esame. Tai tikrumo būsena – čia ir dabar. Viskas, ką sukūrėme praktikos metu, visa energija yra skirta šavasanos ir šiam momentui. Norint patirti šią būseną, reikia gebėti „išjungti“ protą, kuris blaško ir neleidžia susikaupti – susitelkite į kvėpavimą, o šavasanos metu ypač į iškvėpimą, kuris turi būti ištęstas. Nes iškvėpimo metu paleidžiame viską, ko mums nebereikia.   

Kaip atlikti

Pirmiausia paruoškite praktikai fizinį kūną: pamažėle, labai kokybiškai, slankstelis po slankstelio atsigulkite, jei reikia, prilaikykite nugarą ištempdami klubus, kaklą. Galva turi būti padėta patogiai. Kojas ir rankas delnais į viršų ištieskite į šalis. Atpalaiduokite vis kūną, kad niekur neliktų įtampos. Jei reikia, pasiūbuokite klubais į šalis.

Praverkite burną. Atpalaiduokite smakrą ir apatinį žandikaulį. Dantų nesukąskite. Užsimerkite ir ramiai kvėpuodami mintimis stenkitės atsipalaiduoti kaip įmanoma labiau. Kvėpavimo nesureikšminkite, kad nekiltų įtampų. 

Giliai įkvėpkite ir įtempkite visą kūną nuo viršugalvio iki pirštų galiukų. Tada sulaikykite kvėpavimą, įtempkite kojas, rankas, veidą, kiekvieną kūno raumenėlį, giliai iškvėpkite ir viską paleiskite.

Kai fizinis kūnas atpalaiduotas, metas pereiti į kitą lygį. Mintimis perbėkite per visas kūno dalis ir organus, dėkodami jiems už darbą, paglostydami mintimis. Dėkingumas skatina atsipalaidavimą. Kūnas tampa minkštas ir lengvas.

Dabar nuraminkite mintis, leisdami protui atsipalaiduoti, paleiskite bet kokius rūpesčius, baimes ir troškimus. Tegul mintys kaip laivai plaukia pro šalį.

Keletą minučių ilsėkitės palaimingoje vidinėje erdvėje suvokdami akimirkos gėrį ir dėkodami už tokią dovaną. Tada pamažėle lėtais judesiais sugrįžkite į savo kūną pasirąžydami, pasukiodami galvą, pėdas, rankas. Švelniai apsiverskite ant dešinio šono ir pakilkite. Praktikos pabaigoje galima sugiedoti garsą OM.

Konsultavo jogos trenerė Giedrė Bernotaitė


jogairajurveda.lt/kaip-įsigyti

 

 

 

 

 

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: