Partnerių turinys

Atsigauti po streso

Partnerio turinys.   © Biodetoksa.  Nuotrauka: © pixabay

Stresas šiuolaikiniame pasaulyje tapo neišvengiamu gyvenimo palydovu, tačiau žalingas jo poveikis organizmui dažnai įvertinamas tik tuomet, kai pasireiškia rimti sveikatos sutrikimai. Kaip atsigauti po ilgalaikio streso ir kas tikrai veikia? Teiraujamės Marijaus Ambraziūno, tarptautinę patirtį turinčio detoksikacijos specialisto (BIODETOKSA).

Lietuviškai stresas dar vadinamas įtampa, persitempimu, spazmu, blokais. Tačiau funkcinės medicinos požiūriu, tai nėra vien psichoemocinis reiškinys – tai kompleksinis fiziologinis procesas, veikiantis visas organizmo sistemas nuo ląstelinio lygio iki hormonų. Tad holistinis atsigavimo nuo streso metodas reikalauja gilaus supratimo apie tai, kaip stresas veikia, kaip keičia organizmo biochemiją, išsemia organizmo atsargas ir sutrikdo natūralų pusiausvyros mechanizmą. 

Streso poveikis organizmui

Funkcinė medicina skiria ūmų ir lėtinį stresą, nes jų poveikis organizmui iš esmės skiriasi. Ūmus stresas gali būti adaptyvus ir net naudingas, o lėtinis stresas sistemiškai kenkia sveikatai, sukelia uždegimą, hormonų disbalansą ir metabolinius sutrikimus. 
Apskritai, streso atsakas į dirgiklį prasideda nuo hipotalamo-hipofizės-antinksčių (HHA) ašies aktyvacijos, kuri įjungia simpatinės sistemos režimą „kovok arba bėk“. Tuomet visi organizmo resursai sutelkiami į išgyvenimą, t. y. maisto medžiagos bei deguonis siunčiamas į svarbiausias raumenų bei širdies ir kraujagyslių sistemas, o organizmo regeneracinės, reprodukcinė ir virškinimo sistemos yra išjungiamos. Todėl užsitęsusios įtampos žala dažniausiai pirma ir pastebima jau paminėtose bei imuninėje, nervų bei endokrininėje sistemose.


Išsekimo simptomai:

 

Fiziniai

Psichologiniai

Elgsenos

Nuovargis, depresija

Sunku susikaupti

Darbų nepabaigimas

Galvos skausmai

Užmaršumas

Vengimas žmonių ir situacijų

Virškinimo problemos

Motyvacijos trūkumas

Mitybos įpročių pokyčiai

Dažnas sirgimas, peršalimai ir t. t.

Nervinis jautrumas

Stimuliantų (alkoholio, kavos, cukraus, tabako, energinių gėrimų) vartojimas



Kaip atsigauti  
Pirmas žingsnis. 
Būtina pripažinti, jog esame ar buvome lėtinio streso gniaužtuose, imtis gyvensenos pokyčių ir pašalinti įtampos priežastis: išspręsti tam tikras problemas, pakeisti aplinką, darbą ar kitus veiksnius, lemiančius užsitęsusį išsekimą. Kitaip bet koks atsigavimas bus trumpalaikis. 

Antras žingsnis. Parasimpatinės nervų sistemos aktyvacija, atsakinga už organizmo atpalaidavimą bei jo grąžinimą į natūralią regeneracijos funkciją natūraliomis, bet itin efektyviomis priemonėmis: reguliarus miego režimas, lengvas judėjimas ar sportas, saulės šviesa bei vaikščiojimas basomis (magnetizmo įtaka), buvimas gamtoje be naujųjų technologijų ir ekranų. Labai svarbu ir emociškai atsigauti ir dirbti su savo įsitikinimais bei vidiniu pasauliu, tad pasirinktos mėgstamos somatinės ar kvėpavimo praktikos, meditacijos, atostogos ar net spa procedūros gali padėti sugrįžti į vidinę ramybę. 

Trečias
 žingsnis. Ir pats svarbiausias – atkurti mineralų, vitaminų, hormonų ir neurotransmiterių rezervus, nes be esminių maistinių medžiagų organizmas niekaip negalės efektyviai vykdyti regeneracijos procesų. Per 15 metų praktikos, tūkstančius diagnostikų ir konsultacijų pastebėjome, jog po stresinio išsekimo labiausiai trūksta šių medžiagų: 

• B grupės vitaminų, ypač B5, B6 ir B12, būtinų nervų sistemos funkcijai.
• Magnio, kuris reikalingas daugiau nei 300 fermentinių reakcijų organizme ir rūgščių detoksikacijai.
• Vitamino C bei Omega-3, būtinų smegenų funkcijai ir uždegimų procesų kontrolei užtikrinti.
• Co-Q10, ALA, L-Karnitino bei resveratrolio, reikalingų efektyviai mitochondrijų veiklai bei energijos ATP gamybai.

Kad pagreitėtų energijos atkūrimas, taip pat galima įtraukti adaptogeninių augalų, tokių kaip ašvaganda, rausvoji rodiolė, kininis ženšenis ir reishi grybai. Žinoma, saugiausia ir efektyviausia dėl to konsultuoti su specialistais, kurie ne tik atliks diagnostiką, įvertins jūsų sveikatos būklę ir stebės progresą, bet ir suteiks individualizuotą paramą, atsižvelgdami į jūsų gyvenimo būdą ir genetines ypatybes.

Svarbu žinoti
Atsigauti po ilgalaikio streso tikrai įmanoma. Tačiau reikia suprasti, kad tam reikia ne tik laiko ir pastangų, bet ir sistemingo bei individualizuoto požiūrio, įvertinant kiekvieno unikalią situaciją. Šis trijų žingsnių planas, nuo situacijos ir gyvenimo pokyčių įvertinimo iki fizinės organizmo regeneracijos, yra pagrindas, nuo kurio galite toliau tęsti savo sveikatinimo kelionę bei pridėti daugybę kitų būdų: fizioterapines procedūras, ilgaamžiškumą didinančius įpročius, sveiką mitybą ir dar daug kitų. Ir prisiminti, kad tikslas nėra tik atsigauti. Tikslas – gyventi visavertį gyvenimą, kupiną nuotykių, meilės, džiaugsmo ir visa apimančios kūrybos. 

 

https://www.facebook.com/pasveikbevaistu
https://biodetoksa.com

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: