Sveikatinamės Gaminame

Ajurvedinis organizmo valymas

© Joga ir ajurveda.  Nuotrauka: © Adobe Stock

Jokio alkio jausmo, jokių nemalonių procedūrų ir apskritai – jokios prievartos prieš save. Ajurvedinis gydymas yra švelnus – svarbu sudaryti sąlygas organizmui pačiam valytis, o badauti dėl to tikrai nereikia!

 

Požymiai, kada vertėtų laikytis valomosios dietos

 

Svarbiausiais požymiais, kad organizme susikaupė per daug amos(toksinų), ajurvedoje laikomi padidėjęs svoris (ir kartu – išsekimas), bėdos dėl virškinimo, vidurių pūtimas, apnašomis apsitraukęs liežuvis, miego sutrikimai, padažnėję peršalimai, spuogai. Organizmą puikiai valo pančakarma, tačiau tai gana sudėtinga procedūra, kurią patikėti galima tik patyrusiam ajurvedos žinovui. Tačiau šiek tiek apsišvarinti galite ir patys. Ypač patartina pavasarį gamtai bundant laikytis valomosios dietos. Tačiau tai, nelygu savijauta, galima daryti ir dažniau. Tiesa, moterims nereikėtų tokios dietos laikytis menstruacijų dienomis – tada organizmas ir taip valosi. 

 

Ką valgyti?

 

Valomosios dietos rekomenduojama laikytis tris dienas iš eilės. Tuo metu galite valgyti iki malonaus pilnumo jausmo kaskart, kai tik išalkstate. Tačiau yra viena sąlyga… Valgiaraštyje – tik vienas patiekalas: ryžių ir spindulinių pupuolių troškinys kičaris (khichari). Jis itin lengvai virškinamas, todėl skrandis gauna progą pailsėti ir daugiau energijos organizmas gali skirti kitoms kūno vietoms. Kiekvienas patiekalo ingredientas svarbus: ryžiai pasotina, bet neapsunkina, spindulinės pupuolės šarmina organizmą ir suteikia itin vertingų baltymų, be to, jos yra lengviausiai virškinamos iš visų ankštinių. Šildantys prieskoniai sustiprina agni(vadinamąją virškinimo ugnį)o riebalai sutepa visas sistemas. Kičario monodieta suderina viso organizmo veiklą. Šis patiekalas yra tridošinis, o tai reiškia, kad nesvarbu, kuri došaišsiderino, šis maistas padės organizmui pačiam susibalansuoti.

Įvairiuose šaltiniuose pateikiami kičario receptai labai panašūs – tai viename puode gaminamas patiekalas. Jis gardus ir tikrai sotus, bet valgomas tris dienas iš eilės gerokai pabosta, nesvarbu, kad kasdien gaminama vis nauja porcija (ajurveda apskritai nerekomenduoja valgyti vakarykščio maisto!). Todėl jums tikrai patiks naujovė, kurią neseniai pasiūlė pažangūs ajurvedinės virtuvės šefai: dviejų dalių kičaris, t. y. kai viename puode biriai išverdami ryžiai, o kitame paruošiamas aštrus spindulinių pupuolių troškinys, labiau primenantis tirštą sriubą ar padažą. Atsisėdę valgyti, patiekalą kaskart galite susikurti pagal savo įgeidžius: galbūt per pietus norėsis daugiau ryžių ir mažiau užpilo, o vakare – atvirkščiai. O gal ši naujovė visai jūsų nežavi – jums priimtinesnis viename puode paruoštas kičaris. 

Yra ir dar vienas variantas: pusantros dienos valgyti dviejų dalių kičarį, o likusį laiką – vieno puodo patiekalą. Mes siūlome abu receptus – rinktis jums!

 

Kičarį ruoškite neskubėdami, švarioje virtuvėje, gerai nusiteikę. Kad patiekalas neprarastų pranos(energijos), geriausia jį valgyti ką tik pagamintą, o ataušusio šildyti tik tiek, kiek reikia tam kartui. Tik jokiu būdu nekaitinkite mikrobangų krosnelėje!

 

Tradicinis kičaris

 

Produktų kiekis apskaičiuotas maždaug vienai dienai, bet jei visko neįveiksite, liks kitos dienos pusryčiams.

 

Puodelis (250 ml) basmati ryžių, puodelis žalių spindulinių pupuolių, 2 cm šviežio imbiero gabaliukas, 2 šaukštai kokosų drožlių, pluoštelis šviežių kalendrų, 3 šaukštai gheesviesto (veganai gali keisti kokosų aliejumi), 0,5 cinamono lazdelės, 3 laurų lapeliai, 5 kardamonų ankštys, 5 gvazdikėliai, 10 juodųjų pipirų grūdelių, po 0,5 šaukštelio ciberžolių, kuminų ir pankolių sėklų, žiupsnelis druskos, šlakelis citrinų sulčių. 

 

* Pupuoles pamirkykite bent kelias valandas, geriausia – per naktį. Ryžius gerai nuplaukite (kol vanduo bus visiškai skaidrus, tai reiškia, kad išsiplovė nereikalingas krakmolas).

* Smulkiai sukapotą imbierą, kalendrų lapelius ir kokosų drožles sumaišykite su 100 ml vandens ir atidėkite.

* Dideliame puode įkaitinkite sviestą, sudėkite visus prieskonius, išskyrus ciberžoles, ir kepinkite, kol pasklis aromatas. Tada sukrėskite imbierų mišinį, suberkite ciberžoles, pasūdykite ir gerai išmaišykite. Sudėkite nusunktas pupuoles, ryžius, įpilkite 1,5 l karšto vandens ir maišykite, kol užvirs. Tada puodą uždenkite, sumažinkite ugnį ir troškinkite 20–25 min., kol viskas išbrinks ir suminkštės. Nukeltą nuo ugnies troškinį pagardinkite citrinų sultimis.

 

Dviejų dalių kičaris  

 

Produktų kiekis skirtas 3–4 porcijoms.

 

Ryžiams: puodelis (250 ml) basmati ryžių, šaukštas ghee(veganai gali keisti kokosų aliejumi), šaukštelis kuminų, 4 kardamonų ankštys, 1/4 šaukštelio druskos. 

Pupuolių troškiniui: puodelis (250 ml) skaldytų spindulinių pupuolių (moong dall, geltonos spalvos, be luobelės), 2 šaukštai ghee (veganai gali keisti kokosų aliejumi), po 0,5 šaukštelio kuminų ir garstyčių sėklų, 5 kardamonų ankštys, cinamonų lazdelė, 0,5 šaukštelio ciberžolių, žiupsnelis ferulų (nebūtinai), druskos pagal skonį, truputis citrinų sulčių. Dar galima pridėti 2 puodelius smulkintų šakniavaisių – morkų, salierų, pastarnokų, ropių ir pan.

 

* Kelias valandas pamirkytas pupuoles suverskite į rėtį, dar kartą gerai perplaukite ir palikite nusivarvėti.

* Vidutinio dydžio puode ar gilioje keptuvėje įkaitinkite riebalus, įmeskite cinamonų lazdelę, suberkite kuminus, kardamonus, garstyčias ir kepinkite, kol šios pradės sproginėti. Tuomet suberkite ciberžoles, ferulas, pupuoles ir 1 min. maišykite. Įpilkite 1–1,5 l karšto vandens (nelygu, kokio tirštumo troškinio norite, ar dėsite papildomai daržovių), puodą uždenkite ir ant mažos ugnies troškinkite 45 min., kol pupuolės suvirs.

* Sudėkite daržoves. Troškinį pasūdykite ir dar 15–20 min. patroškinkite. Jei daržovių nedėsite, šį etapą paprasčiausiai praleiskite. Gatavą troškinį pagardinkite citrinų sultimis.

* Likus 20 min. iki pupuolių troškinimo pabaigos užkaiskite ryžius: puode įkaitinkite riebalus, sudėkite visus recepte nurodytus prieskonius ir 30 sek. pakepinkite. Tada suberkite nuplautas ir nuvarvintas kruopas ir dar minutę pakepinkite. Įpilkite 0,5 l verdančio vandens, pasūdykite, palaukite, kol užvirs, uždenkite puodą ir ant mažos ugnies virkite 10 min. Dar kelias minutes troškinį palaikykite puode uždengtą.

  

Ką gerti?

 

Karštą vandenį. Jo gurkšnojimas – viena paprasčiausių ir kartu viena veiksmingiausių ajurvedos geros savijautos rekomendacijų. Karštas vanduo skatina virškinimą ir iš organizmo išplauna amą. Vanduo turi būti tikrai karštas – toks, kad reikėtų papūsti prieš išgeriant gurkšnelį. Nesvarbu, kiek jo išgersite per dieną – vieną ar kelis litrus. Gurkšnokite, kiek norisi, tik ne valgydami. Beje, tarp valgių gerdami karštą vandenį šiek tiek apmalšinsite apgaulingą alkio jausmą. 

 

Detoksikuojamąją arbatą. Šis gėrimas stimuliuoja agni(virškinimo ugnį), puikiai subalansuoja visas tris došas, todėl tinka bet kam ir bet kokiu metų laiku, o ypač laikantis valomosios dietos. Arbatos iš karto galite pasiruošti daugiau, o prireikus – pasišildyti. Puode užvirkite 1 l vandens ir įberkite po vieną šaukštelį kuminų, pankolių ir kalendrų sėklų. Kai vanduo dar kartą užvirs, uždenkite puodą, išjunkite ugnį ir palikite 10 min. prisitraukti. Paskui perkoškite ir, jei norite, supilkite į termosą. Galite gerti ir kambario temperatūros.

 

Lasį, indišką jogurto gėrimą. Jis stiprina virškinimo ugnį ir suderina visas tris došas. Valomosios dietos metu jo galite išgerti po pietų. Lasisgaminamas taip: 200 g natūralaus jogurto (be cukraus, konservantų ir tirštiklių) reikia atskiesti 0,6 l vandens. Pildami vandenį jogurtą plakite šluotele, kad susidarytų putos. Gėrimą paskaninkite žiupsneliu džiovintų imbierų, cinamonų ar aštresnių prieskonių.

 

Kaip susiplanuoti valomosios dietos dienas

 

Kadangi viską darysite pamažu, įsiklausydami į organizmą, greičiausiai nepajusite jokių negalavimų. Gali paskaudėti galvą, galbūt jausitės vangesni, bet tai neturėtų paveikti gebėjimo susikaupti ir dirbti įprastus darbus. O gal jums labiau patiktų mintis valomosios dietos laikytis savaitgalį, kai nereikia niekur skubėti? Ir vienu, ir kitu atveju svarbu nepamiršti kai kurių smulkmenų, kad viskas vyktų kuo sklandžiau.

 

* Iš vakaro užmerkite pupuoles kitos dienos patiekalui.

* Rytą, tik atsikėlę, liežuvį nuvalykite specialiu gremžikliu ar tam pritaikytu dantų šepetėliu. Pirmą rytą daug apnašų nenugremšite, bet paskui jų bus tiek, kad patys nustebsite.

* Išgerkite šilto vandens, pagardinto citrinų sultimis.

* Prieš rytinį dušą kelias minutes skirkite masažui, kuris atveria ir išvalo odos poras. Jis gali būti sausasis ir su aliejumi. Masažas su aliejumi trunka ilgiau (jei norite, galite masažuotis net pusvalandį). Paskui tenka ir ilgiau sugaišti po dušu. Sausąjį masažą atlikite natūralių šerių šepečiu. Su aliejumi visą kūną išsitrinkite ant delno užpylę tik tiek aliejaus, kad ranka lengvai slystų odos paviršiumi. 

* Užkaiskite kičarį, o kol jis lėtai troškinasi, lengvai pasimankštinkite ar pamedituokite.

* Jeigu rytais nejaučiate alkio, tai ir nevalgykite. Iki vidurdienio tikrai išalksite, o tuo metu kaip tik garuos šviežiai paruoštas patiekalas!

* Vėliau per dieną valgykite tiek kartų, kiek norisi, bet tik tada, kai jausite alkį. Kad alkio nesupainiotumėte su troškuliu, nepamirškite skysčių: gurkšnokite kaštą vandenį, detoksikuojamąją arbatą, po valgio pasilepinkite lasiu. 

* Paskutinįkart stenkitės pavalgyti iki 19 val., kad iki miego skrandis turėtų užtektinai laiko viską suvirškinti.

* Maždaug valandą iki miego galite išgerti triphalaarbatos (pusė šaukštelio miltelių puodeliui karšto vandens). Ši iš trijų augalų sukomponuota arbata yra kartoka, todėl kai kas mieliau vartoja kapsules. Itin stipriomis detoksikuojamomis savybėmis pasižyminti triphalayra bene vienintelis dalykas, kurį ajurveda rekomenduoja visiems žmonėms, kad ir kokia doša dominuotų, ir neribotą laiką.

* Užmerkite pupuoles kitos dienos kičariui.

Patiko straipsnis? Pasidalinkite: